„Mauzer ADR” – o obowiązku badania DPPL

W tym wpisie

Wiele towarów niebezpiecznych jest nadawanych i przewożonych w opakowaniach typu DPPL. Potocznie określa się je jako Mauzer, ale ponieważ nie każdy Mauzer jest przeznaczony do przewozu towarów niebezpiecznych, w tym wpisie będziemy używać określenia Mauzer ADR. Skrót DPPL oznacza duży pojemnik do przewozu luzem i właśnie to jest prawidłowa pełna nazwa tego rodzaju opakowania, którą znajdziemy w przepisach ADR.

Opakowania tego typu muszą być badane przez uznaną władzę, o czym wielu ich użytkowników albo nie wie, albo zapomina. Dodatkowo, najpopularniejsze DPPL mają ograniczony czas użytkowania, co również bywa dla przedsiębiorców pewnym zaskoczeniem.

Mauzer ADR musi być badany przez Transportowy Dozór Techniczny

Opakowania typu DPPL podlegają pod dozór techniczny, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu i mogą być eksploatowane na podstawie decyzji wydanej przez TDT w myśl art. 14 ustawy o dozorze technicznym.

Szczegółowe warunki techniczne, którym musi odpowiadać każdy Mauzer ADR zostały określone w dziale 6.5 Umowy ADR. Pomijamy tutaj wymagania konstrukcyjne, ponieważ te interesują raczej producentów takich opakowań. Natomiast w przepisach rozdział 6.5.4 zawarto wymagania dotyczące badań.

Każdy DPPL metalowy, ze sztywnego tworzywa sztucznego i złożony, powinien być badany
w sposób uznany przez właściwą władzę:

  • przed oddaniem go do eksploatacji (w tym po regeneracji), a następnie nie rzadziej niż raz na 5 lat, pod względem:
    • zgodności z typem konstrukcji i prawidłowości znaków;
    • oceny stanu wewnętrznego i zewnętrznego;
    • prawidłowego działania wyposażenia obsługowego.
  • nie rzadziej, niż co 2,5 roku, pod względem:
    • oceny stanu zewnętrznego;
    • prawidłowego działania wyposażenia obsługowego.

DPPL ładowane lub rozładowywane pod ciśnieniem powinny przejść z wynikiem pozytywnym także próbę szczelności:

  • przed pierwszym użyciem do przewozu;
  • w odstępach czasu nie dłuższych niż 2,5 roku.

Badanie DPPL musi być udokumentowane

Sprawozdanie z każdego badania i próby powinno być przechowywane przez właściciela DPPL
co najmniej do następnej badania lub próby. Sprawozdanie powinno zawierać wyniki badania
i prób oraz powinno identyfikować stronę wykonującą badania i próby (w Polsce będzie to Transportowy Dozór Techniczny).

Jednocześnie data ostatniej kontroli (obejmująca miesiąc i rok) powinna być naniesiona na pojemniku jako element oznakowania certyfikacyjnego dodatkowego, wskazanego w ADR.

Jak sprawdzić, kiedy wyprodukowano dany Mauzer ADR

Ustalenie daty produkcji Mauzera ADR jest proste, ponieważ data produkcji zawężona do miesiąca i roku, musi być nanoszona na DPPL jako część oznakowania certyfikacyjnego podstawowego. Na poniższym zdjęciu przybliżamy takie oznakowanie, gdzie żółta strzałka precyzyjnie wskazuje datę produkcji w formacie „miesiąc/rok”. Zapis „0716” oznacza tym samym, że ten konkretny pojemnik został wyprodukowany w lipcu 2016 roku. Pierwsze badanie, które zgodnie z przepisami powinno odbyć się po 2,5 roku od tej daty, przypadało w tym przypadku nie później niż na styczeń 2019 roku. Ponieważ jednak jest to DPPL złożony z opakowaniem wewnętrznym, pojawia się jeszcze jedno ograniczenie.

mauzer adr data produkcji

Mauzer ADR z tworzywa sztucznego nie może być używany dłużej niż prze okres 5 lat

Zgodnie z zapisem 4.1.1.15 Umowy ADR DPPL ze sztywnego tworzywa sztucznego oraz DPPL złożony z naczyniem wewnętrznym z tworzywa sztucznego nie może być użytkowany do przewozu materiałów niebezpiecznych przez okres dłuższy niż 5 lat, z wyjątkiem przypadków, gdy ustalono okres krótszy ze względu na właściwości materiału przeznaczonego do przewozu. W przypadku DPPL złożonych okres używania odnosi się do daty produkcji naczynia wewnętrznego.

W takiej sytuacji Mauzer ADR będzie podlegał tylko jednemu badaniu po 2,5 roku. Następnie po okresie 5 lat od daty produkcji musi zostać wycofany z użytku. Tym samym gdyby okazało się, że użytkujemy DPPL wyprodukowany na przykład w lipcu 2016 roku – jak na wcześniej przedstawionym zdjęciu – byłoby to poważne naruszenie przepisów. Opakowanie tego typu powinno zostać wycofane najpóźniej w czerwcu 2021 roku (pod warunkiem, że wcześniej przeprowadzono badanie po okresie 2,5 roku).

Kontrola drogowa przewoźnika może przenieść się także do nadawcy

ITD informując o aktualnie podejmowanych przez siebie działaniach zamieściło wpis o następującej treści:

„We wtorek (3 października), na drodze krajowej numer 22, inspektorzy z pilskiego oddziału wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego kontrolowali pojazdy przewożące towary niebezpieczne. W jednym przypadku stwierdzili naruszenia przepisów ADR. Zespołem pojazdów polskiego przewoźnika przewożone były materiały żrące (klasa 8) w dużych pojemnikach do przewozu luzem (DPPL). Dwa z nich nie miały ważnych przeglądów, wymaganych po 2,5-letnim okresie użytkowania. Dodatkowo inspektorzy stwierdzili, że okazany przez kierowcę dokument przewozowy był sporządzony nieprawidłowo pod względem numeracji klasyfikującej materiał niebezpieczny. Wobec przewoźnika, i jednocześnie nadawcy towarów niebezpiecznych, zostanie wszczęte postępowanie administracyjne.

Sprawny Mauzer ADR to bezpieczeństwo personelu

Opakowania przeznaczone do przewozu towarów niebezpiecznych są narażone na ich silne oddziaływanie. W naturalny sposób prowadzi to do osłabienia ich wytrzymałości – nawet w sytuacji, gdy są to opakowania specjalnie dopuszczone do przewozu takich towarów niebezpiecznych.

Korzystanie z DPPL, które nie są przebadane zgodnie z obowiązującymi przepisami, lub ich okres użytkowania dobiegł końca, może powodować zagrożenia dla personelu. Opakowania takie mogą grozić rozszczelnieniem czy nawet rozerwaniem, co w zależności od ich zawartości może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji dla zdrowia i życia ludzi.

Personel pracujący przy pakowaniu, załadunku czy też rozładunku powinien odbyć także szkolenie stanowiskowe, którego częścią musi być wiedza o ocenie stanu technicznego takich opakowań, wymaganych badaniach i dopuszczonych okresów użytkowania.

Zarówno ten wpis jak i wszystkie treści zawarte na niniejszej stronie mają charakter tylko i wyłącznie ogólnoinformacyjny. Nie powinny być rozumiane jako doradztwo.