Polska i Unia Europejska
Nasz obszar działania
CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA
Czy powinienem wyznaczyć doradcę ADR?
Mówiąc w bardzo dużym skrócie – jeśli masz do czynienia z towarami niebezpiecznymi przewożonymi pojazdami oznakowanymi tablicami barwy pomarańczowej, jest duża szansa, że dotyczy cię wymóg wyznaczenia doradcy ADR.
Może być tak bez względu na to, czy jesteś przewoźnikiem, załadowcą, rozładowcą, a może nawet jedynie nadawcą towarów niebezpiecznych.
Ponieważ poszczególne sytuacje mimo wszystko mogą się od siebie różnić, warto skontaktować się w tej sprawie z doradcą ADR i ustalić stan faktyczny ponad wszelką wątpliwość.
Jak wyznaczyć doradcę ADR?
Najprostszym, najszybszym i najtańszym sposobem jest podpisanie umowy o doradztwo ADR.
Jeśli chciałbyś zapoznać się z treścią przykładowej umowy, skontaktuj się z nami – chętnie ją udostępnimy.
Czy służba BHP może pełnić obowiązki doradcy ADR?
Uprawnienia doradcy ADR są niezależne od BHP. Jeśli pracownik służby BHP posiada świadectwo doradcy ADR, może pełnić jego obowiązki. Jeśli jednak nie posiada takich uprawnień najprostszym rozwiązaniem jest wyznaczenie doradcy spoza firmy na podstawie umowy o doradztwo ADR.
Czy powinienem przeszkolić pracowników w zakresie ADR?
Tak. Jest to konieczne nawet wtedy, kiedy personel pracuje z towarami niebezpiecznymi na wyłączeniach spod przepisów ADR. Szkolenie stanowiskowe prowadzone jest najczęściej przez doradcę ADR i powinno być dostosowane do zakresu obowiązków i odpowiedzialności szkolonego personelu.
Spytaj nas o niezobowiązującą ofertę na szkolenie wypełniające ten obowiązek.
Jak stosować wyłączenia ADR?
Wyłączenia ADR stanowią szersze zagadnienie. Ich stosowanie w praktyce nie jest skomplikowane, ale wymaga podstawowej wiedzy. Personel pracujący z takimi towarami powinien zostać przeszkolony w odpowiednim zakresie.
Żeby dowiedzieć się więcej, możesz sprawdzić tematy poruszone na naszym Blogu lub skontaktować się z nami w celu konsultacji.