Znaki ADR, IMDG Code i IATA DGR – 18 przykładów

W tym wpisie

Wskazujemy wyróżnione w przepisach znaki ADR. Dla czytelności wpisu postanowiliśmy dostosować wymiary znaków w taki sposób, żeby ich wyświetlanie na różnych urządzeniach nie stwarzało trudności, dlatego nie należy kierować się wzrokową oceną ich wymiarów czy zależności pomiędzy wymiarami poszczególnych znaków – przy każdej pozycji podajemy wymagane minimalne wymiary.

Kilka uwag

Podobnie jak w przypadku innego wpisu, na samym początku wskazujemy, że oznakowanie w ADR dzieli się głównie na dwie grupy:

  • nalepki ostrzegawcze ADR (lub IMDG Code czy IATA DGR) – przypisane do poszczególnych klas materiałów niebezpiecznych i związanych z nimi zagrożeń dominujących lub dodatkowych; omawiamy je w oddzielnym artykule;
  • pozostałe znaki ostrzegawcze (w IATA DGR tzw. Handling Labels) – niezwiązane z zagrożeniami wynikającymi z klasy; wskazujemy je poniżej.
W tym wpisie odnosimy się głównie do nazewnictwa związanego z przewozem drogowym, stąd właśnie „znaki ADR”, ale znaki ADR pokrywają się z IMDG Code (transport morski) – za wyjątkiem języka, gdzie w przypadku napisów występujących na oznakowaniu stosuje się język angielski. Wyróżniamy także śródtytuł poświęcony oznakowaniu charakterystycznemu dla IATA DGR (transport lotniczy).
 

Znaki ADR (oraz IMDG Code)

Znak dla sztuk przesyłek zawierających towary w ilościach ograniczonych

Znak dla ilości ilości ograniczonych stosuje się wyłącznie w przypadku materiałów, dla których taki przewóz jest dopuszczony. Przedstawiony obok wzór obowiązuje w transporcie drogowym oraz morskim (wzór dla transportu lotniczego przytaczamy dalej).

Minimalne wymiary: 100 mm x100 mm (sztuki przesyłek lub 250 mm x 250 mm (pojazdy i jednostki ładunkowe)

Dowiedz się więcej o wyłączeniu spod przepisów ADR, które łączy się z tym znakiem.

znaki adr 1
Znak dla materiału zagrażającego środowisku

Znak dla materiałów zagrażających środowisku stosuje się w sytuacji, gdy materiał spełnia kryteria wskazane w ADR. Nie stosuje się go w przypadku opakowań o pojemności do 5 L (lub KG).

Minimalne wymiary: 100 mm x100 mm (sztuki przesyłek lub 250 mm x 250 mm (pojazdy i jednostki ładunkowe)

znaki adr 2
Strzałki kierunkowe

Strzałki kierunkowe, gdy jest to wymagane, stosuje się po dwóch przeciwległych stronach sztuki przesyłki.

W przepisach drogowych i morskich nie wskazuje się minimalnych wymiarów. Należy dobrać je w taki sposób, aby znaki ADR były czytelne.

znaki adr 16
Znak dla baterii litowej

Znak dla baterii litowej stosuje się wyłącznie w przypadku stosowania przepisu szczególnego 188. W miejscu * należy wpisać numer UN (lub numery).

Minimalne wymiary: 100 mm x100 mm

(Uwaga! Do końca 2026 roku możliwe jest także z korzystanie ze starego wzoru tego znaku o wymiarach 100 mm x 120 mm oraz z dodatkowym miejscem na wpisanie numeru telefonu.)

Znaki nanoszone na pojazdy i jednostki ładunkowe

znaki adr 3
Znak ostrzegający o fumigacji

Fumigacja to zwalczanie szkodników za pomocą substancji chemicznej w formie dymu, pary lub gazu. W przypadku jednostek poddawanych fumigacji (np. kontenerów) stosuje się znak ostrzegający o fumigacji.

Minimalne wymiary: 400 mm x 300 mm (minimalna wysokość liter 25 mm)

znaki adr 8
Znak ostrzegający przed uduszeniem dla pojazdów i kontenerów

Pojazdy i kontenery zawierające suchy lód (UN 1845) lub towary niebezpieczne użyte do celów chłodzenia lub klimatyzowania powinny być oznakowane znakiem ostrzegającym przed uduszeniem. Takie znaki ADR powinny być rozmieszczone w każdym punkcie dostępu w taki sposób, by były widoczne dla osób otwierających i wchodzących do pojazdu lub kontenera. Znak należy uzupełnić w miejscu *.

Minimalne wymiary: 150 mm x 250 mm (minimalna wysokość liter 25 mm)

znaki adr 4
Znak dla przewozu materiałów o podwyższonej temperaturze

W przypadku przewozu gorących materiałów pojazd (np. cysternę) należy oznakować znakiem dla przewozu materiałów w podwyższonej temperaturze. W przypadku cieczy temperatura musi wynosić co najmniej 100°C, natomiast w przypadku materiałów w postaci stałej co najmniej 240°C.

Minimalne wymiary: długość boku 250 mm

(w określonych sytuacjach znak może zostać zmniejszony)

 

znaki adr 19
Znak zaworu bezpieczeństwa
Niektóre cysterny muszą być oznakowane znakiem zaworu bezpieczeństwa. Uwaga! Ten znak musi być trwały w stopniu zapewniającym jego umocowanie oraz czytelność po 15 minutach przebywania w ogniu. Litery „SV” powinny być nieusuwalne

 

Minimalne wymiary: 250 mm x 250 mm

(w określonych sytuacjach znak może zostać zmniejszony)

znaki adr 6
Napis wymagany na podstawie przepisów szczególnych CV36 i AP5

W przypadku, gdy w Tabeli A danemu towarowi niebezpiecznemu przypisano przepis szczególny CV36 lub AP5, drzwi przedziału ładunkowego lub kontenera powinny być oznakowane napisem przedstawionym obok. Napis sporządza się w języku wybranym przez nadawcę.

Minimalna wysokość liter: 25 mm

znaki adr 5
Napis wymagany na podstawie przepisu szczególnego CV37

W przypadku, gdy w Tabeli A danemu towarowi niebezpiecznemu przypisano przepis szczególny CV37, drzwi przedziału ładunkowego lub kontenera powinny być oznakowane napisem przedstawionym obok. Napis sporządza się w języku wybranym przez nadawcę.

Minimalna wysokość liter: 25 mm

Znaki IATA DGR

Znak dla sztuk przesyłek zawierających towary w ilościach ograniczonych zgodne z przepisami części 3, działu 4 Instrukcji Technicznych ICAO

W przepisach IATA DGR, regulujących transport lotniczy towarów niebezpiecznych, wprowadzono pewną modyfikację we wzorze znaku dla sztuk przesyłek zawierających towary w ilościach ograniczonych. Wewnątrz znaku pojawia się litera „Y”.

Minimalne wymiary: 100 mm x100 mm

Handling Labels

znaki adr 12 iata dgr
Magnetized Material

Przesyłki oraz opakowania zbiorcze zawierające namagnetyzowane materiały powinny być oznakowane znakiem na to wskazującym.

Minimalne wymiary: 110 mm x 90 mm

znaki adr 11 iata dgr cao
Cargo Aircraft Only

Przesyłki, których przewóz jest dozwolony wyłącznie samolotami towarowymi, powinny być oznakowane znakiem Cargo Aircraft Only (CAO).

Minimalne wymiary: 120 mm x 110 mm

znaki adr 13 iata dgr
Cryogenic Liquids

Przesyłki zawierające ciecze kriogeniczne powinny być oznakowane etykietą Cryogenic Liquids. Oznakowanie to umieszcza się dodatkowo do nalepki ostrzegawczej 2.2.

Minimalne wymiary: 74 mm x 105 mm

znaki adr 9 iata dgr
Package Orientation

Zasady znakowania przesyłek strzałkami kierunkowymi są takie same, jak w pozostałych przepisach. Uwaga! Zasadniczą różnicą jest wskazanie minimalnych wymiarów tego oznakowania.

Minimalne wymiary: 74 mm x 105 mm

znaki adr 10 iata dgr
Package Orientation Alternate Design

Drugi dopuszczalny wzór strzałek kierunkowych wskazany w IATA DGR (pokrywa się ze wzorem wskazanym w ADR). Tutaj również zastosowanie mają minimalne wymiary.

Minimalne wymiary: 74 mm x 105 mm

znaki adr 14 iata dgr
Keep Away From Heat

Etykieta Keep Away From Heat („Trzymaj z dala od ciepła”) powinna być stosowana w przypadku przesyłek i opakowań zbiorczych zawierających materiały samoreaktywne klasy 4.1 oraz nadtlenki organiczne klasy 5.2 (zgodnie z przepisem szczególnym A20).

Minimalne wymiary: 74 mm x 105 mm

znaki adr 15 iata dgr
Radioactive Material, Excepted Package

Etykieta informująca o sposobie postępowania z materiałem promieniotwórczym, przesyłką wyłączoną powinna być umieszczona na wszystkich wyłączonych przesyłkach zawierających materiał promieniotwórczy, z wyjątkiem przesyłek zawierających UN 3507, lub w przypadku, gdy ma zastosowanie przepis szczególny A130 (b).

Minimalne wymiary: 105 mm x 74 mm

Podsumowanie

Znaki ADR zgodne z aktualnymi wzorami są kluczowe, by wskazywać czy uzupełniać informacje o zagrożeniach oraz właściwych sposobach postępowania z określonymi materiałami. Pamiętaj, że to nadawca jest odpowiedzialny za prawidłowe oznakowanie sztuk przesyłek, a także powinien upewniać się co do tego samego w przypadku jednostek ładunkowych takich jak cysterny, kontenery itd.

Zarówno ten wpis jak i wszystkie treści zawarte na niniejszej stronie mają charakter tylko i wyłącznie ogólnoinformacyjny. Nie powinny być rozumiane jako doradztwo.