15 01 11*: Aerozole odpadowe ADR

W tym wpisie

Ze względu na wygodny sposób dozowania, aerozole są chętnie wykorzystywane w wielu branżach. Bardzo często korzystamy z nich także w naszych domach. Korzystając z nich w firmie musimy pamiętać jednak o tym, że mogą podlegać dodatkowym przepisom. Przykładem są właśnie przepisy ADR dotyczące przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, które dotyczą także odpadów. Tym samym aerozole odpadowe będą podlegać przepisom ADR.

Czy wszystkie aerozole podlegają przepisom ADR?

Odpowiedź na powyższe pytanie może się nieco różnić w zależności od tego, kto w jaki sposób rozumie pojęcie „aerozol”. Jeśli jednak mamy rozumieć je w taki sposób, w jaki definiują je przepisy, to w zasadzie wszystkie opakowania tego typu podlegają przepisom ADR.

Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na to, że są to pojemniki ciśnieniowe pod ciśnieniem. Oznacza to, że w przypadku ogrzania grożą rozerwaniem, a to w oczywisty sposób stanowi zagrożenie. Jeśli dodatkowo uwzględnimy skład substancji okaże się, że najczęściej będziemy mieć do czynienia z gazem palnym, lub o innych właściwościach – stosunkowo rzadko będą to nawet gazy trujące.

Jeśli chcesz mieć pewność, czy to, z czego korzystasz w firmie, jest aerozolem, zajrzyj do karty charakterystyki. W sekcji 14 powinieneś zobaczyć numer UN 1950, który w przepisach ADR został zarezerwowany właśnie dla aerozoli. Oznacza to też jednoznacznie, że aerozole odpadowe będą podlegać przepisom ADR.

Jakie ilości aerozoli odpadowych podlegają przepisom ADR?

Często słyszymy takie pytanie od klientów, którzy korzystają z naszej usługi konsultacji. W odpowiedzi wskazujemy, że w zasadzie każda ilość opakowań aerozolowych jako odpad podlega przepisom ADR, natomiast w zależności od sytuacji, mogą być to różne przepisy, a nierzadko także wyłączenia, które pozwalają na stosowanie tylko niektórych z wymagań.

Wobec tego jakie ilości czynią różnicę? Przede wszystkim mówimy tu najczęściej o ilościach możliwych do przekazania w ramach jednostki transportowej (czyli w uproszczeniu jednego pojazdu). Tym samym jeśli każde nadanie odpadu będzie mieścić się w danym zakresie, możemy takich nadań zrealizować nawet 365 w ciągu roku i nadal będzie podlegać to określonym zwolnieniem spod przepisów ADR.

Jeśli mamy jednak odnieść się do konkretnych ilości, najczęściej będzie to jednorazowo 333 kg netto. W określonych przypadkach próg ten może być znacznie obniżony i wynosić jedynie 20 kg netto. W przypadku pustych opakowań aerozolowych jest to nadal sporo, ponieważ opakowania te są bardzo lekkie. Często masa opakowania przeznaczonego do ich przewozu jest wyższa, niż masa samych aerozoli odpadowych.

Im lepszy stan pojemników ciśnieniowych, tym lepiej

Żeby możliwie ułatwić sobie prawidłowe nadawanie, aerozole odpadowe powinny być w jak najlepszym stanie. Tym samym możemy podzielić je na dwie grupy:

  • aerozole odpadowe inne niż nieszczelne lub poważnie zdeformowane,
  • aerozole odpadowe nieszczelne i/lub poważnie zdeformowane.

W pierwszym przypadku możliwe będzie nadawanie takich opakowań odpadowych w uproszczony sposób, korzystając przy tym z łatwo dostępnych i tanich opakowań.

W przypadku drugiej grupy konieczne będzie dobranie odpowiednich opakowań spełniających wysokie normy określone w ADR, dodatkowo zapobiegające niebezpiecznemu wzrostowi ciśnienia. W praktyce nadawanie takich pojemników ciśnieniowych jest trudne i kosztowne.

Podsumowanie

Tym wpisem chcieliśmy przybliżyć kwestię prawidłowej obsługi aerozoli odpadowych na gruncie przepisów ADR. Poruszone tematy pokazują pewien kierunek, w którym należy iść, chcąc zachować zgodność z przepisami, ale są jeszcze inne kwestie, które także należy wziąć pod uwagę:

Wyznaczenie doradcy ADR najczęściej nie jest konieczne w przypadku zarówno dostaw sprawnych aerozoli w stanie napełnionym, jak i nadawania, pakowania i załadunku aerozoli odpadowych. Jak jednak wskazaliśmy w tym wpisie, to nie oznacza, że nie podlegają one przepisom ADR. Dlatego warto korzystać z wiedzy i doświadczenia doradców ADR w celu zapewnienia zgodności z obowiązującymi wymaganiami. Zapraszamy do konsultowania indywidualnych przypadków!

Zarówno ten wpis jak i wszystkie treści zawarte na niniejszej stronie mają charakter tylko i wyłącznie ogólnoinformacyjny. Nie powinny być rozumiane jako doradztwo.