Kurs Doradca DGSA: Zdobądź kwalifikacje, które otworzą Ci nowe możliwości

W tym wpisie

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie bezpieczeństwo transportu towarów niebezpiecznych jest kluczowym zagadnieniem dla wielu sektorów przemysłu. Profesjonalne zarządzanie ryzykiem i zgodność z przepisami mają istotne znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa, ale również dla efektywności operacyjnej przedsiębiorstwa. Kurs Doradca DGSA jest koniecznym krokiem umożliwiającym pracę w tym sektorze. Umożliwia on podejście do egzaminu, po których otrzymuje się uprawnienia doradcy. Czy marzysz o karierze która łączy w sobie specjalistyczną wiedzę i wpływ na bezpieczeństwo publiczne oraz środowisko? Jeśli tak, nasz kurs Doradca DGSA jest niezbędnym krokiem na tej drodze. Zapraszamy do zgłębienia tematu, który może otworzyć przed Tobą nowe możliwości w dziedzinie bezpieczeństwa transportu.

Kim jest doradca ADR (DGSA) i dlaczego to ważna funkcja

Doradca ADR, nazywany również DGSA (Dangerous Goods Safety Advisor), to specjalista branży transportowej odpowiedzialny za wspieranie procesów mających na celu bezpieczne przewożenie towarów niebezpieczny w transporcie drogowym – zgodnie z obowiązującymi przepisami krajowymi i międzynarodowymi.

Jego rola jest kluczowa dla zapewnienia należytego poziomu bezpieczeństwa publicznego, środowiska oraz efektywności operacyjnej przedsiębiorstw pracujących z towarami niebezpiecznymi.

Osoby posiadające takie uprawnienia wspierają przedsiębiorstwa w takich procesach jak prawidłowe nadanie, pakowanie, załadunek czy rozładunek towarów niebezpiecznych. Ich specjalistyczna wiedza jest kluczowa w zapobieganiu wypadkom i incydentom z udziałem towarów niebezpiecznych, które mogą mieć katastrofalne skutki dla ludzi i środowiska.

Zobacz też: Kto musi wyznaczyć doradcę ADR?

Kluczowe umiejętności, które zdobędziesz na kursie doradcy DGSA

Kurs doradca DGSA jest kursem regulowanym. Dlatego wszystkie elementy, które powinien obejmować, są wskazane we właściwym rozporządzeniu. Wśród nich, najistotniejsze naszym zdaniem to:

  1. klasyfikacja towarów niebezpiecznych, w szczególności zagrożenia stwarzane przez towary niebezpieczne oraz zasady klasyfikacji;
  2. prawidłowy dobór opakowań, urządzeń transportowych i pojazdów;
  3. zasady dotyczące oznakowywania opakowań, jednostek transportowych, pojazdów itd.;
  4. zasady sporządzania wymaganej dokumentacji;
  5. szczególne warunki przewozu towarów niebezpiecznych;
  6. wymagania odnoszące się do pojazdów, którymi realizuje się określone przewozy ADR.

Powyżej wymienione punkty to tylko niektóre zagadnienia poruszane na kursie. Poza ramowym harmonogramem kursu nie mniej istotna jest również wiedza praktyczna przekazywana przez wykładowców, dlatego tak ważne jest, żeby kurs prowadził doradca ADR, który aktywnie wykonuje zawód – gwarantujemy tylko taką kadrę.

Kurs doradca DGSA: czego możesz oczekiwaćKurs

Główną część kursu stanowią wykłady, w trakcie których przekazujemy przede wszystkim wiedzę teoretyczną. Robimy to w oparciu o prezentacje multimedialne oraz pomoce wizualne, takie jak chociażby opakowania stosowane przy przewozie towarów niebezpiecznych.

Po każdym istotnym etapie kursu, który zamyka pewną jego część, poświęcamy czas na ćwiczenia praktyczne, obejmujące między innymi rozwiązywanie zadań. Na początku są to zadania wprowadzające, po czym przechodzimy do zadań, które będziesz mógł spotkać na egzaminie.

Rozwiązywanie zadań jest najlepszą metodą powtórzenia istotnej części materiału. Dodatkowo pozwala nam też na ocenę tego, w jakim stopniu kursant przyswaja nową wiedzę. Następnie możemy poświęcić dodatkowy czas na omówienie zagadnień, które mogą tego wymagać. Rozumiemy, że kursanci są różni – dotyczy to zarówno ich doświadczenia zawodowego, wykształcenia czy charakteru. Dlatego podejmujemy starania, żeby oceniać postępy każdej osoby indywidualnie. Możemy to robić, ponieważ grupy kursowe są małe.

Przepisy, które poznasz

Najwięcej uwagi poświęcamy naturalnie Umowie ADR. Treść umowy jest dostępna w Dzienniku Ustaw (Dz. U. 2023 poz. 891). Ze względu na to, jak obszerny jest to akt prawny, konieczne jest poświęcenie mu znaczącej ilości czasu. Niektórzy z kursantów zaglądają do przepisów jeszcze przed kursem, ale nie ma takiej potrzeby – na kursie poznasz Umowę ADR od podszewki.

Istotne są również niektóre krajowe akty prawne, a wśród nich przede wszystkim ustawa o przewozie towarów niebezpiecznych czy rozporządzenie dotyczące sprawozdania rocznego ADR. Kopie wszystkich aktów prawnych, które obejmuje egzamin, otrzymasz od nas spięte w jeden zeszyt.

Zobacz też: Kurs doradca DGSA – zakres egzaminu wskazany przez TDT

Jak kurs doradcy DGSA może wpłynąć na Twoją karierę

Istnieje wiele możliwości wykorzystania uprawnień doradcy ADR. Dlatego kurs doradca DGSA jest szkoleniem, które otwiera wiele drzwi.

Wielu naszych kursantów zdobywa uprawnienia, żeby pełnić nową funkcję w firmie w ramach swojego etatu. Pozwala im to najczęściej awansować w strukturach firmy, umocnić swoją pozycję oraz wynegocjować lepsze warunki finansowe.

Niektórzy z kursantów decydują się na otworzenie lub rozszerzenie własnej działalności o usługi doradcze w zakresie drogowego przewozu towarów niebezpiecznych. Możliwości w tym zakresie jest mnóstwo, ponieważ wiele firm ma obowiązek wyznaczenia doradcy ADR i w wielu wypadkach odbywa się to właśnie w oparciu o B2B.

Jeszcze inne osoby decydują się na łączenie dwóch powyższych możliwości – pracując na etacie w firmie, w której stają się doradcą ADR, świadczą takie usługi też innym firmom, na przykład na podstawie umowy zlecenia. Daje im to dużą stabilność zatrudnienia oraz dodatkowe źródła przychodów.

Wybór określonej ścieżki zależy oczywiście od ciebie i na pewno będzie się różnił w zależności od doświadczenia czy preferencji. Tak czy inaczej kurs doradca DGSA jest konieczny, by móc czerpać dodatkowe korzyści w tej określonej branży.

Jak zapisać się na kurs

Zapraszamy Cię do sprawdzenia dostępnych terminów, które na cały 2024 rok zamieściliśmy tutaj. Nie uzależniamy odbycia się kursu od liczby kursantów. Robimy tak dlatego, że szanujemy czas i plany naszych klientów, a to jest w sprzeczności z możliwością odwołania już umówionego kursu tylko ze względu na liczebność grupy. Dodatkowo dbamy o to, by grupy były odpowiednio małe, żeby móc poświęcić czas każdemu kursantowi.

Jeśli po lekturze powyższego wpisu masz jakieś pytania, serdeczne zapraszamy do kontaktu.

Zarówno ten wpis jak i wszystkie treści zawarte na niniejszej stronie mają charakter tylko i wyłącznie ogólnoinformacyjny. Nie powinny być rozumiane jako doradztwo.

NAsze usługi

Doradztwo ADR

Sprawdź, czy dotyczy też ciebie
Przeczytaj kto powinien wyznaczyć doradcę ADR, a jeśli będziesz mieć wątpliwości zadzwoń lub napisz, a my pomożemy
Czytaj

Kursy i szkolenia

Część dostępna także online
Sprawdź naszą ofertę kursów ADR dla kierowców i szkoleń stanowiskowych dla personelu ADR
Sprawdź