W tym wpisie
Umowa ADR wymaga od uczestników przewozu towaru niebezpiecznych by ci odpowiednie szkolenie personelu ADR – dobrane do wykonywanych czynności. Szkolenie to czasem nazywa się potocznie szkoleniem stanowiskowym ADR. W przypadku kierowców sprawa wygląda nieco inaczej – muszą odbyć odpowiedni kurs, a następnie z wynikiem pozytywnym ukończyć egzamin, który pozwoli na wydanie uprawnień, tzw. zaświadczenia ADR.
Ale szkolenie personelu ADR powinno objąć także innych pracowników, a nawet kierowców, którzy przewożą towary niebezpieczne na wyłączeniach i nie posiadają zaświadczenia ADR.
Kogo dotyczy szkolenie personelu ADR?
Przeszkolone powinny zostać wszystkie osoby, które uczestniczą w procesie przewozu towarów niebezpiecznych (czy też w czynnościach niezbędnych do zaistnienia tego przewozu). Dotyczy to więc także magazynierów biorących udział w załadunku lub rozładunku, pracowników biura przygotowujących odpowiednie dokumenty czy też osób prowadzących nadzór nad przewozem. Należy pamiętać także, że obowiązek ten dotyczy również firm, które zajmują się towarami niebezpiecznymi przy wykorzystaniu różnego rodzaju wyłączeń, np. 1.1.3.6 lub LIMITED QUANTITY.
O tym, że uczestnik przewozu (przedsiębiorca) powinien zapewnić szkolenie personelu ADR, bardzo jasno wskazuje się w przepisie 8.2.3 Umowy ADR:
„Osoby, których obowiązki dotyczą przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, powinny zostać przeszkolone w zakresie wymagań związanych z takim przewozem, stosownie do zakresu ich odpowiedzialności i obowiązków, zgodnie z przepisami działu 1.3. Niniejsze wymaganie dotyczy osób takich jak: pracownicy zatrudnieni przez przewoźnika lub nadawcę, pracownicy dokonujący załadunku lub rozładunku towarów niebezpiecznych, pracownicy firm spedycyjnych lub wysyłkowych oraz kierowcy inni niż posiadający zaświadczenie zgodnie z 8.2.1, zaangażowani w przewóz drogowy towarów niebezpiecznych.”
Do powyższej kwestii ustawodawca odnosi się także w artykule 14 ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych:
„1. Uczestnik przewozu towarów niebezpiecznych jest obowiązany przeszkolić osoby wykonujące czynności związane z przewozem drogowym, koleją i żeglugą śródlądową towarów niebezpiecznych, zatrudnione przez niego lub wykonujące na jego rzecz czynności związane z przewozem towarów niebezpiecznych przed podjęciem tych czynności, w zakresie odpowiednim do odpowiedzialności i obowiązków tych osób. Szkolenie powinno być okresowo uzupełniane w celu uwzględnienia zmian w przepisach dotyczących przewozu towarów niebezpiecznych.
2. Szkolenie, o którym mowa w ust. 1, prowadzi osoba posiadająca świadectwo przeszkolenia doradcy odpowiednio w zakresie przewozu drogowego, przewozu koleją lub przewozu żeglugą śródlądową towarów niebezpiecznych, zwane dalej „świadectwem doradcy”, lub osoba posiadająca wiedzę i wykształcenie niezbędne do zapewnienia prawidłowego przebiegu szkolenia.
3. Osoba przeprowadzająca szkolenie potwierdza na piśmie przeszkolenie osób, o których mowa w ust. 1.”
Wymagania dotyczące szkolonych osób i charakterystyka szkolenia
Osoby biorące udział w szkoleniu muszą mieć ukończone 18 lat. Umowa ADR wymaga, by szkolenie personelu ADR zostało podzielone na 3 części:
- ogólną,
- specjalistyczną, oraz
- z zakresu bezpieczeństwa.
Taka forma jest bardzo wygodna, ponieważ pozwala na dostosowanie treści szkolenia do charakterystyki przedsiębiorstwa. Pozwala to na jak najlepsze przygotowanie personelu do wydajnej i bezpiecznej pracy przy towarach niebezpiecznych.
Niedopełnienie obowiązku zapewnienia odpowiedniego szkolenia
W sytuacji, w której pracodawca nie zapewni wymaganego szkolenia swojemu personelowi, naraża się na karę w wysokości 2000 złotych (zgodnie z załącznikiem nr 2 do ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych, podpunkt 5.5).
Niedopełnienie tego obowiązku może nieść za sobą także inne konsekwencje. Przykładem mogą być szkody spowodowane przez nieprzeszkolony personel. Byłoby to naruszenie większości ogólnych warunków umowy ubezpieczeń, co mogłoby spowodować odmowę wypłaty świadczenia odszkodowawczego właśnie z powodu naruszeń po stronie ubezpieczonego.
Kto może przeprowadzić szkolenie?
Prowadzeniem takich szkoleń zajmuje się doradca ADR wyznaczony przez przedsiębiorcę. W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo nie musi wyznaczać doradcy ADR (ponieważ np. korzysta z odpowiednich wyłączeń), najczęściej korzysta z usług innej osoby posiadającej świadectwo doradcy ADR, który w takiej sytuacji zajmie się jedynie przeprowadzeniem wymaganego szkolenia.
Zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania indywidualnej oferty. Ceny za szkolenie personelu ADR zaczynają się już od 150 złotych za osobę. Szkolenie kończy się sporządzeniem dokumentacji potwierdzającej jego przebieg oraz objęty nim personel. Ponieważ szkolenie personelu ADR wiąże się bezpośrednio z działalnością firmy i służy zabezpieczeniu jej przychodów, przedsiębiorca może zaliczyć je do kosztów prowadzenia działalności.
Sprawdź, czy wymóg szkolenia dotyczy też Twojej działalności

Dodatkowo wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, przygotowaliśmy 40 stronnicową publikację, którą w cenie szkolenia otrzymuje każdy uczestnik. Wśród poruszonych w niej tematów są między innymi:
- klasyfikacja towarów niebezpiecznych,
- wymagania wobec poszczególnych uczestników przewozu,
- podstawowe informacje o najpopularniejszych wyłączeniach,
- rozpoznawanie niezgłoszonych towarów niebezpiecznych,
- charakterystyka zagrożeń,
- podstawy pierwszej pomocy.
Doradca ADR nie jest jedyną osobą, która może prowadzić szkolenie personelu ADR, ponieważ może zrobić to inna osoba, która posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie niezbędne do zapewnienia prawidłowego przebiegu szkolenia (na przykład ktoś, kto nie posiada już ważnego świadectwa doradcy ADR, ale posiadał je przez okres 5 lat). Ktokolwiek przeprowadzi takie szkolenie, zobowiązany jest udokumentować je na piśmie. Pracodawcy najczęściej korzystają jednak z usług ośrodków szkoleniowych – takich jak nasz – które prowadzą taką działalność w profesjonalnym charakterze i mogą zapewnić szkolenie, które nie tylko spełnia wymagania formalne, ale przynosi także inne korzyści.
Zarówno ten wpis jak i wszystkie treści zawarte na niniejszej stronie mają charakter tylko i wyłącznie ogólnoinformacyjny. Nie powinny być rozumiane jako doradztwo.