Wzory nalepek ADR – 22 przykłady i dużo linków

W tym wpisie

Wzory nalepek ADR zostały określone właściwymi przepisami. Stosowanie prawidłowych wzorów jest istotne ze względu na ich czytelność, czy też po prostu z chęci uniknięcia ryzyka opóźnień czy kar (w przypadku kontroli). Chociaż tytułowe wzory nalepek ADR odnosimy głównie do transportu drogowego (ADR), to takie same wzory mają zastosowanie w transporcie morskim (IMDG Code) oraz lotniczym (IATA DGR).

Kilka uwag

Podobnie jak w przypadku innego wpisu, na samym początku wskazujemy, że oznakowanie w ADR dzieli się głównie na dwie grupy:

  • nalepki ostrzegawcze ADR (lub IMDG Code czy IATA DGR) – przypisane do poszczególnych klas materiałów niebezpiecznych i związanych z nimi zagrożeń dominujących lub dodatkowych;
  • pozostałe znaki ostrzegawcze (handlingowe) – niezwiązane z zagrożeniami wynikającymi z klasy; omówimy je w oddzielnym wpisie, a link do niego pojawi się tutaj.
W tym wpisie wskazujemy jedynie wzory nalepek ADR, a ponieważ ta część oznakowania jest uniwersalna, można odnosić je także do transportu lotniczego (IATA DGR) oraz morskiego (IMDG Code).
 

Wzory nalepek ADR

Klasa 1

Nalepka 1

Stosowanie nalepki 1 wymaga uzupełnienia wzoru o wymagane informacje:

** – miejsce na wpisanie podklasy – nie należy wypełniać w przypadku, gdy wybuchowość jest zagrożeniem dodatkowym,

* – miejsce na wpisanie grupy zgodności – nie należy wypełniać w przypadku, gdy wybuchowość jest zagrożeniem dodatkowym

wzory nalepek adr 1.4
Nalepka 1.4

W miejscu * należy wpisać grupę zgodności.

Podklasa 1.4 jest szczególna, ponieważ w przepisach ADR przewidziano możliwość przewozu tak sklasyfikowanych materiałów wybuchowych w oparciu o wyłączenia spod przepisów ADR.

Przewóz amunicji przy zastosowaniu wyłączeń. Czytaj więcej.

wzory nalepek adr 1.5
Nalepka 1.5

W miejscu * należy wpisać grupę zgodności.

wzory nalepek adr 1.6
Nalepka 1.6

W miejscu * należy wpisać grupę zgodności.

Klasa 2

wzory nalepek adr 2.1
Nalepka 2.1

W klasie 2 (gazy) pojawiają się3 wzory nalepek ADR, które stosuje się zgodnie z zagrożeniem stwarzanym przez dany gaz.

Nalepka 2.1 charakteryzuje zagrożenia stwarzane przez gazy palne.

Uwaga na podobieństwo z nalepką 3!

wzory nalepek adr 2.2
Nalepka 2.2

Nalepka 2.2 wskazuje na zagrożenia stwarzane przez gazy duszące (takie, które rozrzedzają tlen zawarty w powietrzu, co w określonych warunkach może prowadzić do uduszenia).

Dowiedz się więcej o przewozie towarów niebezpiecznych przez osoby prywatne na przykładzie argonu.

wzory nalepek adr 2.3
Nalepka 2.3

Nalepka 2.3 zarezerwowana jest dla gazów trujących, czyli takich, co do których wiadomo lub podejrzewa się, że mają właściwości trujące (a także żrące).

Uwaga na podobieństwo z nalepką 6.1!

Klasy 3-8 i 9

wzory nalepek adr 3
Nalepka 3

Materiały klasy 3 znakuje się nalepką 3. Co do zasady, klasa 3 dotyczy materiałów zapalnych ciekłych o temperaturze zapłonu nieprzekraczającej 60°C.

Sprawdź, jak stosować wyłączenie spod przepisów ADR na przykładzie płynu do dezynfekcji rąk.

wzory nalepek adr 4.1
Nalepka 4.1

Klasa 4.1 to materiały zapalne stałe, materiały samoreaktywne, materiały polimeryzujące oraz (uwaga!) materiały wybuchowe odczulone stałe. Przewóz niektórych materiałów tej klasy może wymagać kontrolowania temperatury.

Nie wszystkie materiały wybuchowe wymagają do przewozu specjalnych uprawnień. Dowiedz się więcej czytając wpis o rodzajach kursów ADR.

wzory nalepek adr 4.2
Nalepka 4.2

Klasa 4.2 to materiały podatne na samozapalenie.

wzory nalepek adr 4.3
Nalepka 4.3

Klasa 4.3 obejmuje materiały wydzielające w zetknięciu z wodą gazy palne.

wzory nalepek adr 5.1
Nalepka 5.1

Materiały utleniające podtrzymują palenie się innych materiałów lub mogą powodować ich zapłon. Materiały o takich właściwościach przynależą do klasy 5.1.

wzory nalepek adr 5.2
Nalepka 5.2

Nadtlenki organiczne są substancjami organicznymi, które zawierają dwuwartościową strukturę -O-O-. S podatne na rozkład egzotermiczny w temperaturze normalnej lub podwyższonej. Rozkład może być inicjowany przez: ciepło, kontakt z zanieczyszczeniami (np. kwasami, związkami metali ciężkich, aminami), tarcie lub uderzenie. Przewóz niektórych materiałów tej klasy może wymagać kontrolowania temperatury.

wzory nalepek adr 6
Nalepka 6.1

Klasa 6.1 obejmuje trujące materiały ciekłe i stałe.

Uwaga na podobieństwo z nalepką 2.3!

wzory nalepek adr 6.2
Nalepka 6.2

Klasa 6.2 gromadzi materiały zakaźne. Część z tych materiałów to także odpady medyczne.

Dowiedz się więcej o tym, jak powinien odbywać się przewóz odpadów medycznych.

 

wzory nalepek adr 8
Nalepka 8

Nalepkę 8 stosujemy dla materiałów o właściwościach żrących. Kontakt z niektórymi z tych substancji może prowadzić do głębokich oparzeń skutkujących całkowitą martwicą tkanki w czasie kilku minut.

wzory nalepek adr 9
Nalepka 9

W klasie 9 zgromadzono różne materiały i przedmioty niebezpieczne, które swoimi właściwościami nie odpowiadają właściwościom żadnej innej klasy.

wzory nalepek adr 9A
Nalepka 9A

Nalepka 9A również przynależy do klasy 9, ale stosuje się ją wyłącznie w przypadku baterii-litowych.

Czy nadawanie i przewóz baterii litowych zawsze wymagają takiego oznakowania? Dowiedz się więcej na przykładzie UN3481.

Klasa 7

wzory nalepek adr 7A
Nalepka 7A

W przypadku materiałów promieniotwórczych mamy do wyboru aż 4 wzory nalepek ADR, które stosuje się w zależności od sytuacji, a kryteria są ściśle opisane w ADR.

wzory nalepek adr 7B
Nalepka 7B

Każda z nalepek stosowanych w przypadku oznakowania sztuk przesyłki w klasie 7 wymaga uzupełniania o wymagane informacje, a miejsce na to jest wstępnie przygotowane w dolnej połowie nalepki.

wzory nalepek adr 7C
Nalepka 7C
wzory nalepek adr 7E
Nalepka 7E

Nalepkę 7E stosuje się w przypadku przewozu materiałów rozszczepialnych.

Podsumowanie

Korzystanie z aktualnych i prawidłowo przygotowanych nalepek ADR jest istotne z punktu widzenia czytelności informacji o zagrożeniach stwarzanych przez dane materiały. Użycie prawidłowych wzorów nalepek ADR jest szczególnie ważne, gdy z jakiegoś powodu sami przygotowujemy oznakowanie i korzystamy do tego celu z własnej drukarki do etykiet lub innego urządzenia. Jest to możliwe, ale wyłączenie, gdy wzory nalepek ADR odpowiadają tym bezpośrednio wskazanym w ADR, a sam sposób wykonania nalepek odpowiada właściwym wymaganiom technicznym.

Zarówno ten wpis jak i wszystkie treści zawarte na niniejszej stronie mają charakter tylko i wyłącznie ogólnoinformacyjny. Nie powinny być rozumiane jako doradztwo.