Sprawozdanie ADR – przygotuj się już teraz

W tym wpisie

Rok 2021 zbliża się do końca, a w związku z tym przybliża się roczne sprawozdanie ADR. O podstawowych wymagań dotyczących go pisaliśmy już wcześniej i teraz nieco do nich wrócimy. Co najważniejsze, chcemy wskazać, jak można przygotować się do złożenia takiego sprawozdania już teraz.

Sprawozdanie ADR przygotowuje doradca ADR

poprzednim wpisie na ten temat zauważyliśmy:

„Obowiązek składania sprawozdania rocznego ADR jest regulowany przez Ustawę o przewozie towarów niebezpiecznych. Wzór takiego sprawozdania dostarcza Rozporządzenie Ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 14 sierpnia 2012 r. w sprawie formularza rocznego sprawozdania z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz sposobu jego wypełniania. Sprawozdanie ADR jest proste w przygotowaniu, a jego złożenie, wbrew pozorom, nie musi oznaczać podstawy do przeprowadzenia kontroli.”

Sprawozdanie ADR przygotowuje doradca ADR wyznaczony w przedsiębiorstwie. Może zdarzyć się, że z jakiegoś powodu doradca nie został wyznaczony do tej pory, lub współpraca z poprzednim doradcą uległa zakończeniu, a wciąż należy wykazać na sprawozdaniu transporty ADR, które odbyły się np. na początku tego roku. W takiej sytuacji sprawozdanie ADR można zlecić do wykonania nam – chociażby przez zakładkę Kontakt.

Przygotuj się już teraz

Sprawozdanie ADR przygotowuje co prawda doradca ADR, ale sporządza je na podstawie dostarczonych mu informacji. Podstawowym źródłem informacji koniecznych do przygotowania sprawozdania są dokumenty przewozowe. Oczywiście powinny być one wypełnione zgodnie z wymaganiami Umowy ADR.

Równie ważną kwestią jest sposób przechowywania i katalogowania dokumentów transportowych. Licząc od końca roku, na złożenie sprawozdania ADR mamy czas do końca lutego. Dwa miesiące to relatywnie sporo czasu, ale w nawale codziennej pracy łatwo odłożyć to na ostatnią chwilę. Jeśli w takiej sytuacji okaże się, że wcześniej nie odłożyliśmy dokumentów transportowych dotyczących przewozu ADR, prawdopodobnie nie zdążymy już na czas ich przygotować. Będzie się to przecież wiązać z przejrzeniem dokumentacji transportowej z całego roku. Dlatego dokumenty transportowe ADR najlepiej jest odkładać całym rokiem, wykonując np. ich kopie i przechowując w oddzielnym miejscu, właśnie w celu ułatwienia sobie pracy podczas przygotowywania ich do sprawozdania.

Pamiętaj o zgłoszeniu wypadków

Sprawozdanie ADR musi zawierać informację o wypadkach z udziałem towarów niebezpiecznych, jeśli takie miały miejsce. Niezgłoszenie takiego zajścia jest poważnym naruszeniem. Należy jednak pamiętać, że sprawozdanie ADR nie jest jedynym dokumentem, na którym należy poinformować o takim zajściu. Umowa ADR wymaga także, by bezpośrednio po takim zajściu złożyć odpowiedni raport powypadkowy.

Dowiedz się więcej

Tym krótkim wpisem chcieliśmy przypomnieć jedynie o kilku kwestiach – głównie organizacyjnych – mających na celu ułatwienie przygotowania sprawozdania ADR. Więcej informacji można znaleźć w poprzednim wpisie dotyczącym tej tematyki, a jeśli mimo wszystko pozostają wątpliwości i niepewność, czy obowiązek złożenia takiego sprawozdania dotyczy też twojego przedsiębiorstwa, zapraszamy do kontaktu.

Zarówno ten wpis jak i wszystkie treści zawarte na niniejszej stronie mają charakter tylko i wyłącznie ogólnoinformacyjny. Nie powinny być rozumiane jako doradztwo.

NAsze usługi

Doradztwo ADR

Sprawdź, czy dotyczy też ciebie
Przeczytaj kto powinien wyznaczyć doradcę ADR, a jeśli będziesz mieć wątpliwości zadzwoń lub napisz, a my pomożemy
Czytaj

Kursy i szkolenia

Część dostępna także online
Sprawdź naszą ofertę kursów ADR dla kierowców i szkoleń stanowiskowych dla personelu ADR
Sprawdź