Mocowanie ładunku. Pobierz darmowy podręcznik

W tym wpisie

Mocowanie ładunku to temat bardzo ogólny, dotyczący każdego kierowcy zawodowego, ale także tych, którzy zajmują się przewozem towarów niebezpiecznych. Odpowiednie mocowanie ładunku stanowi podstawę bezpiecznego przewozu. Użycie nawet najlepszych opakowań na nic się nie zda, gdy nie będą one odpowiednio zamocowane na powierzchni ładunkowej. Ten wpis nie dotyczy samych technik mocowania ładunków. Chcę zwrócić w nim uwagę, na powszechnie dostępny podręcznik, o którym wciąż wie stosunkowo niewiele osób związanych z branżą transportową.

Mocowanie ładunku według Komisji Europejskiej

Podręcznik, o którym mowa, to Wytyczne odnośnie do europejskich najlepszych praktyk w zakresie mocowania ładunków w transporcie drogowym. Został on wydany z ramienia Komisji Europejskiej kilkukrotnie, a ostatnia edycja pochodzi z 2014 roku. Na nieco ponad 100 stronach znajduje się kompedium wiedzy z tego zakresu bogato zilustrowane fotografiami oraz rysunkami. Wśród poruszonych w nim tematów znajdujemy informacje z zakresu:

  • podziału obowiązków służbowych,
  • wpływu konstrukcji pojazdu na mocowanie ładunku,
  • opisu różnego rodzaju opakowań oraz adekwatnych do nich zabezpieczeń,
  • osprzętu mocującego różnego typu,
  • najlepszych technik mocowania ładunków.

Powyższa wiedza uzupełniona jest także przykładami obliczeń, które uzmysławiają działające na ładunek siły i stanowią podstawę, dla którego przyjęto takie a nie inne techniki mocowań. W podręczniku znajdziemy dodatkowo praktyczne załączniki, w tym Krótki poradnik mocowania. Zebrano w nim najistotniejsze informacje opisujące prawidłowe mocowanie ładunku, co pozwala na szybkie zastosowanie ich w realnych sytuacjach.

Mocowanie ładunku - praktyka vs teoria

Wieloletni, doświadczeni kierowcy, często doskonale wiedzą, jak zabezpieczyć niemal każdy ładunek. Nie chodzi jednak o to, żeby takim podręcznikiem wskazywać na braki w ich wiedzy, ale na usystematyzowanie jej. W wielu dziedzinach życia jest tak, że wiemy, jak coś zrobić, ale nie wiemy, dlaczego tak należy robić. Wręczenie kierowcy takiego podręcznika to dobry sposób na to, żeby to zmienić. Pracodawca może uwzględnić także treści w nim zawarte w trakcie szkolenia stanowiskowego, które zazwyczaj przeprowadza się, gdy zatrudnia się nowych kierowców.

Zamów wydruk w Sklepie

Oferujemy wydruk omawianego podręcznika w naszym Sklepie. Jest on dostępny w oprawie bindowanej. Co najważniejsze, wydruk dobrze sprawdza się w warunkach pracy kierowcy – może być on zawsze pod ręką, bez ryzyka, że straci do niego dostęp z powodu rozładowanej baterii urządzenia elektronicznego. Wręczenie swojemu kierowcy tak przygotowanego wydruku jest inwestycją w bezpieczeństwo jego oraz innych uczestników ruchu, a jednocześnie inwestycją w bezpieczeństwo prowadzonego biznesu.

Zarówno ten wpis jak i wszystkie treści zawarte na niniejszej stronie mają charakter tylko i wyłącznie ogólnoinformacyjny. Nie powinny być rozumiane jako doradztwo.

NAsze usługi

Doradztwo ADR

Sprawdź, czy dotyczy też ciebie
Przeczytaj kto powinien wyznaczyć doradcę ADR, a jeśli będziesz mieć wątpliwości zadzwoń lub napisz, a my pomożemy
Czytaj

Kursy i szkolenia

Część dostępna także online
Sprawdź naszą ofertę kursów ADR dla kierowców i szkoleń stanowiskowych dla personelu ADR
Sprawdź