W tym wpisie
Opakowania z tworzyw sztucznych cieszą się dużą popularnością ze względu na wysoką wytrzymałość, niską gęstość, a tym samym również stosunek masy własnej do pojemności. W przypadku przewozu towarów niebezpiecznych dotyczy ich jednak istotne ograniczenie dopuszczalnego czasu użytkowania. Jak długo używać opakowania ADR wykonane z tworzyw sztucznych?
Jak długo używać opakowania ADR
Jak wskazano w 4.1.1.15 Umowy ADR, dla bębnów i kanistrów z tworzywa sztucznego, DPPL (tzw. „Mauzer”) ze sztywnego tworzywa sztucznego oraz DPPL złożonych z naczyniami wewnętrznymi z tworzywa sztucznego, jeżeli właściwa władza nie postanowi inaczej, to dozwolony okres ich używania do przewozu materiałów niebezpiecznych powinien wynosić 5 lat, z wyjątkiem przypadków, gdy ustalono okres krótszy ze względu na właściwości materiału przeznaczonego do przewozu. W przypadku DPPL złożonych okres używania odnosi się do daty produkcji naczynia wewnętrznego
2 wyjątki ze względu na właściwości materiału
Dla UN 1790 KWASU FLUOROWODOROWEGO, zawierającego więcej niż 60% lecz nie więcej niż 85% fluorowodoru oraz UN 2031 KWASU AZOTOWEGO, zawierającego więcej niż 55% kwasu azotowego, dozwolony czas użytkowania bębnów i kanistrów z tworzywa sztucznego wynosi 2 lata od daty ich produkcji.
W przypadku UN 2031 KWASU AZOTOWEGO, o zawartości większej niż 55% kwasu azotowego, dopuszczalne stosowanie DPPL z tworzywa sztucznego sztywnego i DPPL złożonego z naczyniem wewnętrznym z tworzywa sztucznego sztywnego powinno wynosić 2 lata od daty wytworzenia.
Bębny z tworzywa sztucznego, takie jak na zdjęciu, są przykładem opakowania, które w przypadku przewozu UN 1790 może być użytkowane jedynie przez 2 lata od daty produkcji.
Jak sprawdzić datę produkcji opakowania ADR
Ustalenie daty produkcji opakowania ADR jest proste, ponieważ musi być nanoszona na opakowania jako część oznakowania certyfikacyjnego. W samym certyfikacie znajdziemy najczęściej sam rok produkcji, natomiast informacja o miesiącu może być naniesiona w innym miejscu, w formie przypominającej tarczę zegara.
W przypadku kanistrów z powyższych zdjęć mamy do czynienia z latami produkcji 2021 oraz 2020, co jest wyrażone liczbami w certyfikacie odpowiednio „21” oraz „20”.
Miesiąc produkcji natomiast może być naniesiony na przykład na dnie opakowania w formie takiej, jak na poniższym zdjęciu.
Opakowanie oznakowane tak jak powyżej zostało wyprodukowane w marcu 2021 roku. Jak długo używać opakowania ADR o takiej dacie produkcji? Nie dłużej niż 5 lat, czyli do marca 2026 roku.
DPPL muszą być dodatkowo badane po 2,5 roku
Opakowania typu DPPL (tzw. Mauzer) wykonane z tworzywa sztucznego lub z naczyniem wewnętrznym z tworzywa sztucznego, również podlegają powyższej zasadzie maksymalnego dopuszczalnego okresu użytkowania.
Opakowania te dodatkowo muszą być przebadane po 2,5 roku od daty produkcji, a niedotrzymanie tego terminu jest poważnym naruszeniem, które bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo. O tym wymaganiu można przeczytać tutaj.
Odpowiednie opakowania mają duży wpływ na bezpieczeństwo
Opakowania przeznaczone do przewozu towarów niebezpiecznych są poddawane silnemu oddziaływaniu przewożonych w nich substancji. To musi prowadzić do osłabienia ich wytrzymałości.
Korzystanie z opakowań ADR, które nie powinny być już dopuszczone do przewozu ze względu na przekroczenie dopuszczalnego okresu użytkowania może powodować zagrożenia dla personelu. Opakowania takie mogą grozić rozszczelnieniem czy rozerwaniem, co w zależności od właściwości zawartego w nich materiału może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji dla zdrowia i życia ludzi.
Personel pracujący przy pakowaniu, załadunku czy też rozładunku powinien odbyć także szkolenie stanowiskowe, którego częścią musi być wiedza o ocenie stanu technicznego takich opakowań, wymaganych badaniach i dopuszczonych okresów użytkowania.
Zarówno ten wpis jak i wszystkie treści zawarte na niniejszej stronie mają charakter tylko i wyłącznie ogólnoinformacyjny. Nie powinny być rozumiane jako doradztwo.